OTOBİL NEDİR ?


Şirket taşıtlarının OPET istasyonlarından otomatik olarak, nakit veya kredi kartı ile ödeme yapmadan yakıt almalarını sağlayan ve dolum bilgilerini el değmeden elektronik ortamlarda müşteriye ulaştıran bir sistemdir. Faturalama toplu olarak belirli dönemlerde yapılmaktadır. Bu sistem yardımı ile kullanıcılar taşıtlarının giderlerini tam anlamıyla kontrol altına alma imkanına kavuşmaktadırlar.

Otobil Üniteleri Nelerdir?


Halka Tipi Ünite / Fuelopass Opet tarafından aracınıza özel programlanarak, gönderilen halka tipi bir ünitedir. Aracınıza montajı yapılarak firmanız tarafından yapılan yakıt alım limitlendirmeleri sayesinde kontrol sizde olur. Otobil’li aracınız ile Opet istasyonlarına gittiğiniz zaman sistem sizi tanıyacaktır. Yakıt alımlarınız dönem sonlarında otomatik olarak şirketinize / tarafınıza faturalandırılacaktır.

Bireysel Kullanıcı Ünitesi: Anahtarlık Pompa makinesine monte edilmiş anten, elinizdeki anahtarlığın içinde bulunan elektromanyetik bir devre ile iletişime geçerek aracınız hakkındaki tüm bilgileri alarak istasyonda bulunan otobil istasyon kontrol ünitesine gönderir.

Sistem Nasıl Çalışıyor?

OTOBİL üyesi kuruluşa ait araçlar, OPET istasyonundaki OTOBİL amblemli pompaya gelerek,OTOBİL’den akaryakıt almak istediğini pompa görevlisine bildirir. (Araçlarda OTOBİL cihazları olduğunu gösteren sticker, aracın görünen bir yerindedir. Yakıt deposuna yakın kelebek camında.) OTOBİL pompasındaki anten yalnız belli bir mesafeden taşıtı algılayabileceğinden, dolumun başlayabilmesi için akaryakıt tabancası depoya tam olarak sokulmalıdır.Aksi taktirde dolum başlamaz.Dolum başladıktan sonra tabanca depodan çıkarılırsa dolum işlemi duracaktır.Doğru yakıt cinsine yanaşılmaz ise (Araç süper benzin almaya tanımlı ise başka bir ürün alamaz) dolum yine başlamayacaktır.(Bu sizin aracınızın korunması açısından önemlidir.) Aracın bilgileri sistemde mevcut ise pompa yakıt vermeye başlar.Algılanan taşıta dolum başlar ve dolum bitiminden sonra istasyondaki yazıcıdan doluma ait tüm bilgilerin yer aldığı (pompa no,Şirketin ismi,aracın plakası,tarih/saat,miktar (lt),Birim fiyat ve Tutar) Akaryakıt Dolum Bilgi Belgesi basılır. 2 kopya olan bu formun biri sürücüde kalır.Diğer kopyası ise istasyon yetkilisine (Pompa görevlisine) teslim edilir. OTOBİL otomasyon sistemi ile şirketler akaryakıt harcamalarını %100 kontrol altına alırlar.